Selefi Zihniyet ve Türkiye

Barkod : 9786052167069

Yazar : Mevlüt Uyanık

Baskı Sayısı : 1.Baskı

Baskı Yılı : 2018

Sayfa Sayısı : 192

Kağıt Cinsi : 2.Hamur

En-Boy-Yükseklik : 13,50 X 21,50 X 1,00

FİYAT BİLGİLERİ

Net Fiyat : 19,44 ₺

KDV Oranı : 0,00 %

Etiket Fiyatı : 19,44 ₺

KDV li Net Fiyat : 19,44 ₺

Ürün Açıklaması

“Çağdaş İslâm düşüncesi”, tarihin belirli bir zamanındabelirli bir topluma belirli sorunları çözmek için inen ayetlerive peygamberimiz tarafından bunların hayata uygulanmasını(sünnet) merkeze alarak yaşanılan dönemdekisoru ve sorunlara çözüm üretme çabalarıyla ilgilenir. Bubağlamda, günümüz Müslümanlarının yaşadıkları siyasî,iktisadi ve içtimai sorunlara çözüm üretmek için Selefî veFelsefi olmak üzere iki temel üslup ortaya çıkmaktadır.
Bu kitapda cevapları aranan sorular şunlardır: Günümüzdesahih İslâm temsilcisi olarak Selefî olduklarını söyleyenlerile “akaid ve diğer dinî hususlarda Peygamber veashabının yolunu büyük bir ihlas ve samimiyet ile takipedenlere denilen Selefîlik arasında nasıl bir irtibat vardır?Hz. Peygamberin sünneti ve O’nun ruhunu benimseyerekO’nun zihniyeti doğrultusunda uygulamalarda(sahabe ve tabiun) bulunanlara denilen Ehl-i Sünnet ileilgileri ne derecedir? Ürettikleri çözüm önerilerinin İslâmdünyasındaki tekabüliyeti nasıldır? Akıl ve re’ye yani felsefitutuma karşı oluşlarının tutarlılığı ne derecedir? Modern/Yeni Selefîlik, dinî-siyasî/ideolojik yapılanma olanVehhabi öğretinin güncel bir izdüşümü müdür?
Bu soruların cevabını aramak için teorik okumaları sahaçalışmalarıyla birlikte yapma süreci, 15 Temmuz 2016sonrası ülkemizde yaşanılanları yeni bir din dili oluşturmanıngerekliliği bağlamında değerlendiren makalelerde yeni baskıya ilave edildi.

Yazarın Diğer Kitapları