Yığma Yapı Mühendisliğinin Gelişim Tarihi

Barkod : 9786053774372

Yazar : Ali Bayraktar

Baskı Sayısı : 1.Baskı

Baskı Yılı : 2011

Sayfa Sayısı : 290

Kağıt Cinsi : Kuşe

En-Boy-Yükseklik : 22,00 X 26,00 X 1,50

FİYAT BİLGİLERİ

Net Fiyat : 92,50 ₺

KDV Oranı : 0,00 %

Etiket Fiyatı : 92,50 ₺

KDV li Net Fiyat : 92,50 ₺

Ürün Açıklaması

İnsan için konut en önemli ihtiyaçtır. Bu sektör, insanlığın başlangıcından itibaren medeniyetlerin gelişimine, itici güç olmuştur. Sümer tabletlerinde, yapı araçlarından olan pergel, gönyenin kullanıldığı, geometri biliminin okutulduğu bilinmektedir. Bilimlerin gelişmesi, yapı yapma sanatının bir neticesidir.
Yazmaya karar verdiğimde nereden başlayacağımı ararken, bu önemli sektörün tarihte bilgeleri ve keşiflerin olacağını düşündüm. Bilgelerin isimlerini değil, yalnızca teknik ve uygulamalarını bulabilirdim. Kitabın adını YIĞMA YAPI MÜHENDİSLİĞİNİN GELİŞİM TARİHİ olarak belirledim.
Anadolu'da 150 yıldır yapılan kazılar, bu coğrafyayı açık hava müzesi haline getirmiş. Yazmam için bu müzede önemli verilerin olacağını düşleyerek, araştırmamı Anadolu coğrafyasındaki kazı çalışmalarına yönelttim.
Anadolu yapı medeniyetinin on bin yıllık geçmişindeki yığma yapı mühendisliğinin değişimlerini ararken, M.Ö. 1900-1800'lerde önemli buluşların ve evrimlerin yapıldığını gördüm. Uygulamaların depreme dayanıklı yapı yapma mühendisliği olduğunu bilmem, çalışmalarıma yön verdi. Yapılan buluşlar, günümüz imkânları ile milyar lira harcamalarla yapılacak çalışmalarla kanıtlanabilecek nitelikte idi. Günümüz bilimi ile kanıtlamam gerekirdi, yoksa yalnızca iddia olarak kalırdı. Çağdaş ilimlerle uygulamanın tam da depreme dayanıklı bir yapı yapma sanatı olduğunu kanıtlayınca, kitabımın adına, DEPREME DAYANIKLI YAPI TASARIMLARI eklentisini yaptım.
Deprem ve etkileri günümüzün en önemli bilinmeyenlerdendir. Depremin yaradılışının faydaları nelerdir? Depremin oluş sebepleri, etkileri, mekanizmanın nasıl çalıştığı araştırılmakta ve sonuçları ile ilgili incelemeler sürmektedir.
Depremin hava kadar faydalı, su kadar yararlı, güneş kadar yaşam için önemli olduğunu söylemek günümüzde gülerek karşılanmaktadır. Güneş 6 ay doğmasa da (kutuplarda olduğu gibi) yaşam devam eder. Ancak, yer kürede deprem 6 ay olmasa, yaşamsal sorunlar çıkabilir. Canlılar için rüzgâr, yağmur, güneş ne ise, deprem de, tüm tabiat olayları kadar önemlidir. Yapılar, tabiat olaylarından korunmak amaçlı yapılıyor ise ve deprem de bir tabiat olayı olduğuna göre, yapılan yapılar da aynı amacı taşımalıdır.
Bilge kişinin adına ulaşmam zor olmadı, zira bu büyüklükte buluşların sahibi ancak Allah'ın öğretisine kavuşan insan olmalı idi. Buluşun yapıldığı asırda yaşayan ve Allah'ın sevgisine layık olan Peygamber ibrahim a.s. olduğu biliniyordu. Dini kitaplara karşı fobim yoktu, yeterli bilgim de var diyemezdim. Ancak okuduğumda konu ile ilgili ayetlerde, tefsire ihtiyaç olmadığını, tercümelerin açık, net ve anlaşılır olduğunu gördüm. Dini kitaplarda İbrahim a.s. Allah'ın öğretisine kavuşmuş büyük bir bilim adamı ve yapı ustası olduğunu öğrenmem, konuya daha çok sahip çıkmama sebep oldu. Kitabın genelinde Allah'ın öğretisi olan İbrahim a.s.in yapı taşıyıcı sistemini anlatmaya çalıştım. Günümüz yapı taşıyıcı sistemi ile arasında mantık farklılığı bulunmaktadır. Bu günkü yapıları yere sabitlemeyi düşünürken, İbrahim a.s. yerden koparmayı, ayırmayı önermektedir. Çağımızın gelişmiş bilimi ve imkânları ile yapı taşıyıcı sistemini yerden koparmanın mantığı ile tasarlarsak, depreme tamamen dayanıklı yapılar yapmak hiç de zor değil, hatta kolaydır. Kitabımı konu ile ilgili ve yetkili kişilerin okumasını diliyorum.

Yazarın Diğer Kitapları