Elveda Anayasa Kemal Gözler

Barkod : 9786053274612

Yazar : Kemal Gözler

Baskı Sayısı : 2.Baskı

Baskı Yılı : 2017

Sayfa Sayısı : 191

Kağıt Cinsi : 2.Hamur

En-Boy-Yükseklik : 13,50 X 21,00 X 1,00

FİYAT BİLGİLERİ

Net Fiyat : 20,00 ₺

KDV Oranı : 0,00 %

Etiket Fiyatı : 20,00 ₺

KDV li Net Fiyat : 20,00 ₺

Ürün Açıklaması

Hükûmet sistemimizi bastan sona degistiren bir Anayasa degisikligi halkoylamasina sunuldu. 16 Nisan’da oylayacagiz. Bu Anayasa degisikligini hazirlayanlarin Türkiye’ye “baskanlik sistemi” getirmek iddiasiyla yola çiktiklari herkesin malûmu. Ne var ki halkoylamasina sunulan sistemin baskanlik sistemiyle uzaktan yakindan bir ilgisi yok. Çünkü baskanlik sistemi bir kuvvetler ayriligi sistemidir. Baskanlik sisteminde yasama ve yürütme organlari birbirinden bagimsiz olarak seçilir ve birbirinden bagimsiz olarak görevlerini sürdürürler. Biri digerinin görevine son veremez. Oysa önerilen sistemde Cumhurbaskani da, TBMM de, kendi seçimlerinin yenilenmesini göze almak kaydiyla digerinin görevini sona erdirebilmektedir. Böyle bir sistemin “baskanlik sistemi” oldugunun söylenmesi muazzam bir yalandir.
Muhtemelen bu nedenle Adalet ve Kalkinma Partisi, önerilen sistem için, çogunlukla “Cumhurbaskanligi hükûmet sistemi” ibaresini kullaniyor. Ne var ki, “Cumhurbaskanligi hükûmet sistemi” diye bir sistem, anayasa hukuku literatüründe simdiye kadar duyulmus bir sistem degildir ve eger hukuk terimleriyle, dilsel simgeler degil, kurumlar kastediliyor ise böyle bir sistemin olmasi mantiken mümkün de degildir. Yürütme organi, monist yapidaysa, bu sisteme, ister “baskanlik sistemi”, ister “Cumhurbaskanligi sistemi”, isterse “X sistemi” densin, degisen bir sey olmaz. Türkiye’de önerilen hükûmet sistemine “Cumhurbaskanligi hükûmet sistemi” isminin verilmesi, bir kelime oyunun dan, bir aldatmacadan baska bir sey degildir.
Türkiye’de önerilen sistem, dünyanin hiçbir yerinde görülmemis, duyulmamis, bir “Neverland hükûmet sistemi”dir. Bu sistem, demokratik dünyada denenmemis bir sistemdir; dolayisiyla sonuçlarinin ne olacagi belli degildir. Hükûmet sistemleri, anayasa hukuku biliminin verilerinden uzaklasilarak, öz gün modeller “kurgulanarak”, deneysel sistemler tasarlanarak düzenlenebile cek, tabir caiz ise, üzerinde kumar oynanabilecek bir sey degildir. Bu alanda kumar, hürriyetin ve demokrasinin kaybiyla sonuçlanir.
Hiç olmazsa, bu “Neverland sistemi”ni tasarlayanlarin, halka saygilari varsa, halkoylamasindan önce, halkin karsisina çikip, açikça ve dürüstçe, önerdikleri sistemin baskanlik sistemiyle uzaktan yakindan ilgisi olmadigini, önerilen sistemin dünyada esi benzeri görülmemis yepyeni bir sistem oldugunu söylemeleri gerekir. Halkin neye oy verecegini bilmesi, halkin en dogal hakkidir.
Yillarca üniversitede anayasa hukuku dersi vermis, anayasa hukuku alaninda pek çok kitap ve makale yazmis, hayatini anayasa hukukuna adamis bir akademisyen olarak, bu Anayasa degisikligi teklifini okumus olmaktan dolayi derin bir üzüntü duyuyorum. Anayasa degisikligi kabul edilirse, artik “elveda kuvvetler ayriligi”, “elveda anayasa” demekten baska söyleyecek bir söz kalmayacak.

Yazarın Diğer Kitapları