Karakter Eğitiminde Ahlak ve Sorumluluk

Barkod : 9786053242444

Yazar : Yener Özen

Kapak Tasarımı : Hatice Uzun

Baskı Sayısı : 1.Baskı

Baskı Yılı : 2014

Sayfa Sayısı : 121

Kağıt Cinsi : 2.Hamur

En-Boy-Yükseklik : 13,50 X 21,00 X 1,00

FİYAT BİLGİLERİ

Net Fiyat : 19,26 ₺

KDV Oranı : 0,00 %

Etiket Fiyatı : 19,26 ₺

KDV li Net Fiyat : 19,26 ₺

Ürün Açıklaması

Sahip olunan değerler kişinin toplum içerisindeki konumunun belirlenmesinde etkili olmaktadır. Bu değerler sayesinde birey, diğer insanlar ile etkili iletişime geçebilir ve sosyal konumunun belirlenmesi için uygun bir zemin hazırlayabilir bir eğitimci grubuna göre, bu özelliklere sahip değerler siteminin fonksiyonlarını şöyle sıralamaktadır:
1. Bireye amaç ve yön tayin eder.
2. Bireysel ve toplumsal faaliyetlerin esaslarını ve genel yönünü verir.
3. Bireylerin davranışlarını yargılamaya yardımcı olur.
4. Bireyin başkalarından ne beklemesi gerektiğini ve kendisinden ne beklediğini bilmesini sağlar.
5. Bireyin doğru ve yanlışı, haklı ve haksızı, hoşa giden ve gitmeyeni, ahlâki ve ahlâki olmayanı ayırt etmesini sağlar (Tezcan 1974:134).

Ancak, yine seçilen konular gerekli bilgi temeli ve değer alanı üzerine oturtulamadığı için öğrencileri tatmin edememektedir. Çünkü konular gereğinden fazla detaylı ve gereksiz bilgilerle dolu olduğundan öğrencilerin iç dünyalarına hitap edememekte, onların manevi yönden tatmin olmalarını sağlayamamaktadır. Böyle bir durumda öğrenci tatmin olmadığı gibi, kendisine verilen çelişkili bilgiler de kafasında şüphelere yol açmaktadır. Bu şartlar altında da öğrencinin sorumluluk duygusuna sahip olması ve şahsiyet geliştirmesi beklenemez.

Yazarın Diğer Kitapları