Unutulmuş Krallıklar Frigler

Marka : Halk Kitabevi

Barkod : 9786257117029

Yazar : Ali Narçın

Baskı Sayısı : 3.Baskı

Baskı Yılı : 2020

Sayfa Sayısı : 128

Kağıt Cinsi : 2.Hamur

En-Boy-Yükseklik : 13,50 X 23,00 X 3,00

FİYAT BİLGİLERİ

Net Fiyat : 22,00 ₺

KDV Oranı : 0,00 %

Etiket Fiyatı : 22,00 ₺

KDV li Net Fiyat : 22,00 ₺

Ürün Açıklaması

Güney Amerika'da yaşayan İnkalar göç halindeyken, konaklayıp kabilenin yaşayacağı yeri tespit etmek için önderleri gökyüzüne bir ok fırlatır. Okun yere geri dönüp düşeceği bölgede konaklayarak uzun süre yaşayacaklarına inanırlar. Fırlatılan ok Titikaka gölü çevresine düşer ve önderleri bu bölgenin kendileri için ayrılmış bir bölge oldugunu söyleyerek, kabile üyeleriyle gölün kıyısına yerleşirler.

Friglerin de buna benzer bir öyküleri var. Gordion kenti köy yaşamı içindeyken yaşayanlar köylerine birgün uzak bir yerden birinin geleceğini ve köyde bir krallık kuracağına çok inanmışlar. Nitekim bir gün Gordion adlı bir göçer köylü, öküz arabasıyla köyün içine girdiği zaman halkı bir telaş tutar ve kralın bu adam olacağına inanırlar. Gordion köyde küçük bir devlet kurar ve adına da Gordion derler. Sonra da bu kent devleti Friglerin devleti olur.

Ali Narçın bu eserinde Gordion'un kurduğu kent devleti olan Friglerin krallığa yükselişlerini, yaşam geleneklerini, yönetim ve inanç şekillerini yalın bir dil ve kısa bilgilerle sunmaktadır.

Yazarın Diğer Kitapları