Derviş Çeyizi Türkiyede Tarikat Giyim Kuşam Tarihi

Barkod : 9786054595839

Yazar : Nurhan Atasoy

Baskı Sayısı : 1.Baskı

Baskı Yılı : 2016

Sayfa Sayısı : 420

Kağıt Cinsi : 2.Hamur

En-Boy-Yükseklik : 22,00 X 29,00 X 1,50

FİYAT BİLGİLERİ

Net Fiyat : 120,37 ₺

KDV Oranı : 0,00 %

Etiket Fiyatı : 120,37 ₺

KDV li Net Fiyat : 120,37 ₺

Ürün Açıklaması

Manevi hayat üzerinde etkili olmuş olan tasavvuf düşüncesi, asırlar boyu birlik ve beraberlik duygusunun oluşmasına ve gelişmesine büyük katkı sağlamıştır.

Tasavvuf düşüncesiyle birlikte, gittikleri topraklarda manevi fetihleri gerçekleştirmiş olan dervişler, kurulmuş olan Müslüman-Türk devletlerinin öncü kuvvetleri olmuş, temel insani duygularımızın ve değerlerimizin korunmasını ve yayılmasını sağlamışlardır. Bu amaç doğrultusunda dervişler, kurdukları tekke ve zaviyeler vasıtasıyla tasavvuf kültürünü sınırların ötesine taşımışlardır. Türk-İslam sanatlarına da büyük katkılarda bulunan tasavvuf kültürü, giyim kuşam ve kullanılan eşyalarla da medeniyetimize damga vurmuştur.

Türkiye’deki tarikatlar tarihini genel olarak ele alan bu eserde, Beyazid-i Bistami, Hacı Bayram Veli, Bayramiyye, Celvetiyye, Bedeviyye, Bektaşiyye, Halvetiyye, Cerrahi, Nasuhi, Sünbüli, Şabani, Kadiriyye, Mevleviyye, Nakşibendiyye, Rufaiyye, Sadiyye, Şazeli tarikatları hakkında kısa açıklamaların yanında, bu tarikatların giyim ve kuşamı hakkında bilgiler yer almaktadır. Ayrıca tarikatların kullandıkları taç, gül, hırka, haydari, destegül, tennure, kemer, rida, mengüş, tığ bend, nefir, keşkül, cilbend, sofra, teslim taşı, habbe, taşlı toka, palheng, kanberiye, asa, seccade ve post gibi aletler hakkında çok sayıda görsel malzeme kullanılarak yapılan açıklamalar bulunmaktadır.

Osmanlı ve İslami sanat tarihinde uzman olan Türk sanat tarihçisi Prof. Dr. Nurhan Atasoy tarafından hazırlanmış Derviş Çeyizi, Türkiye’de Tarikat Giyim-Kuşam Tarihi adlı eser, Kültür A.Ş. tarafından baskıların tükenmiş olması ve yoğun ilgi sebebiyle kültür hayatımıza yeniden kazandırılmıştır.

Yazarın Diğer Kitapları