Ortaçağda İslam Mutfağı

Barkod : 9789750531620

Yazar : Lilia Zaouali

Baskı Sayısı : 1.Baskı

Baskı Yılı : 2021

Sayfa Sayısı : 192

Kağıt Cinsi : 2.Hamur

En-Boy-Yükseklik : 16,00 X 23,00 X 1,00

FİYAT BİLGİLERİ

Net Fiyat : 41,00 ₺

KDV Oranı : 0,00 %

Etiket Fiyatı : 41,00 ₺

KDV li Net Fiyat : 41,00 ₺

Ürün Açıklaması

Islâm’ın ilk gu¨nlerinde Araplar neler yiyorlardı? Arap mutfağı Perslerden, Bizans’tan, Romalılardan, Çin’den, Hindistan’dan, Tu¨rklerden, irili ufaklı onlarca medeniyetten, toplumdan nasıl ve hangi boyutlarda etkilendi? Zengin Abbasi mutfak geleneğinden değişip dönu¨şerek de olsa gu¨nu¨mu¨ze kadar uzanan, Avrupa mutfağını da etkileyen özellikler neler olabilir? Elimize yazılı olarak ulaşan binlerce Ortaçağ tarifinin akıbeti nedir?...

Lilia Zaouali bunlar gibi soruların peşine du¨şerek sadece yemek tariflerinden oluşan bir kitap sunmakla kalmıyor, kapsayıcı bir tarih anlatısıyla dönemin yemek ku¨ltu¨ru¨ u¨zerine esaslı bir bilgi kaynağı da oluşturuyor. Kuzey Afrika’dan Bereketli Hilal’e ve ötelere uzanan geniş bir coğrafyada kullanılan mutfak eşyalarına, baharatlara değinen; gelenek ve göreneklerin sofra u¨zerindeki etkisini ele alan; gerek saraylardaki gerek evlerdeki yemek alışkanlıklarına göz atan; ku¨ltu¨rler arasındaki yoğun etkileşimi sergileyen Zaouali ufuk açıcı ve zenginleştirici bir eser ortaya koyuyor.

Ortaçağ’da İslâm Mutfağı, karmaşık pişirme teknikleri ve geniş yemek yelpazesiyle dönemin Avrupa mutfağına göre katbekat gelişmiş Ortaçağ Arap mutfağını daha yakından tanımak, hatta belki sofralarımıza misafir etmek için eşsiz bir kaynak. “İslâm du¨nyası, du¨nyanın en zengin Ortaçağ yemek literatu¨ru¨ne sahiptir. 1400 öncesi Arapça yemek kitaplarının sayısı, bu ciltlerin geniş hacminden de anlaşılacağı u¨zere, du¨nyanın tu¨m diğer dillerindeki yemek kitaplarının toplamından fazladır.”

Charles Perry

Yazarın Diğer Kitapları