Ben Öteki ve Ötesi Sert Kapak Şömizli

Barkod : 9789755748283

Yazar : Ibrahim Kalin

Baskı Sayısı : 3.Baskı

Baskı Yılı : 2017

Sayfa Sayısı : 568

Kağıt Cinsi : 2.Hamur

En-Boy-Yükseklik : 16,00 X 23,50 X 2,50

FİYAT BİLGİLERİ

Net Fiyat : 61,00 ₺

KDV Oranı : 0,00 %

Etiket Fiyatı : 61,00 ₺

KDV li Net Fiyat : 61,00 ₺

Ürün Açıklaması

İslâm ve Bati'nin iç içe geçmis tarihinin ana hatlarini ele alan bu çalisma, siyasî, askerî ve toplumsal iliskilerin yani sira , 'ben' tasavvuru, 'öteki' algisi, zaman ve mekân tasavvuru, sembolik dil ve imgeler üzerinden insa edilen anlamlar dünyasina egilmeyi hedefliyor. Kitap İslâm ve Bati toplumlarinin etkilesim içinde olan ve tedâhül eden tarihlerinin dün ve bugün ifade ettigi anlamlari ortaya koymak için tarihten felsefeye, teolojiden sanata uzanan disiplinler arasi bir yaklasimi esas aliyor.
Her 'ben' iddiasi bir 'öteki'nin varligini tazammun ederken, her 'öteki' vurgusu da bir 'ben' tasavvuru insasini zorunlu kilar. Fakat modern dikotomilerin tersine, bu ayrimi mutlaklastirarak sonsuz ve sinirsiz düsmanlar üretmek gerekmiyor. 'Öteki' üzerinden verilen hükümler, ayni zamanda 'ben' ile, 'biz' ile ilgili tanimlamalarin da bir aynasidir. Bu kitap, İslâm ve Bati iliskilerini tahlil ederken, arka planda yatan ben-öteki diyalektiginin izdüsümlerini takip etmeyi amaçliyor. 
"İbrahim Kalin'in, İslamiyetin hizli yayilisindan beri Avrupa ve İslam iliskisi, özellikle de Avrupa'nin karsisinda Müslüman Türklerin konumu ile ilgili yazdiklari çok ilginç. Kitabin genis bir kaynak bilgisi var. Bu kitap bati dillerinde Osmanli dönemi ve modern Türkiye ile ilgili kaynaklar yaninda Anglosakson ve Fransizca literatürün baska dillerinden yapilan tercümelerin genis ölçüde kullanildigi bir çalisma. Kalin, her tezin etrafinda en ince teferruata kadar gidip, onlari siralamada sasirmadan sunmayi biliyor. Bes yüz sayfalik kitap çok ilgiyle ve yormadan okunabilecek durumda. "     
-İlber Ortayli, Tarihçi Yazar-
"Ne Dogu, Dogu'dur artik; ne Bati, Bati. Bu ikisi artik birlesebilir! Kipling ve Peyami Safa'nin muhayyilesindeki Dogu-Bati'yi hâlâ merak edenler varsa, İbrahim Kalin'i okusunlar: akici ve düsündürücü bir eser."
-Mustafa Özel, İstanbul Sehir Üniversitesi-
"Geleneksel diyalektikte, "İsteseydim sizi tek bir millet yapardim…" ilâhî fermaninin karsit anlamini yakalama geregi olarak öteki ile beraber var olmanin yollari aranirdi. Öteki denilen sey ezilip yok edilecek bir sey degil, ancak kendisi ile yarisilacak bir seydi. "Âdem'in çocuklari birbirinin uzvu gibidir" diyen Sa'dî ve "Varligi bilmeden kendini bilemezsin. Ve varligi bilmek Tanri'nin kendi eseriyle cilvelesmesinin yollarini bilmekse, o zaman ben-idraki bizi varliga, varlik bizi Tanri'ya, Tanri da bizi tekrar ben'e geri getirir" diyen Molla Sadra gibi bilgelerden aldigi ilhamla Doç. Dr. Kalin, geleneksel ontolojinin karsisinda yer alan modern zamanlarin hakim ötekilestirme eylemini sorgulamaktadir. İbrahim Kalin'in modern ötekilestirmenin ayni zamanda yok etme haline gelmesi sürecini özellikle Müslümanin
ötekilestirilmesi eylemi üzerinden okuyan bu mühim çalismasini herkese tavsiye ederim."
-Mahmud Erol Kiliç, İslam İsbirligi Teskilatina Üye Ülkeler Parlamentolar Birligi (İSİPAB) (PUİC) Genel Sekreteri-

Yazarın Diğer Kitapları