Tasvir Teori ve Pratik Arasında İslam Görsel Kültürü K.Kapak

Barkod : 9789758740598

Baskı Sayısı : 1.Baskı

Baskı Yılı : 2017

Sayfa Sayısı : 443

Kağıt Cinsi : 2.Hamur

En-Boy-Yükseklik : 23,00 X 28,00 X 3,50

FİYAT BİLGİLERİ

Net Fiyat : 164,00 ₺

KDV Oranı : 0,00 %

Etiket Fiyatı : 164,00 ₺

KDV li Net Fiyat : 164,00 ₺

Ürün Açıklaması

Islam sanatına ve Islam tasvir sanatlarının mirası olan görsel kültüre dair araştırmalar, birbiri ile ilişkili ve ancak birbirinden farklı alanları incelemeyi zorunlu kılmaktadır. Ilgili literatür bir yönden ilahiyat, felsefe ve Islam düşünce geleneğine, diğer yönden antropoloji, tarih, sosyoloji, sanat tarihi ve modern imge bilimi gibi disiplinlere temas etmektedir.

Islam medeniyetinin yarattığı, geniş bir coğrafyaya yayılan, çok dilli ve çok kültürlü varlık alanı, geniş bir perspektifi zorunlu kılmaktadır. 19. yüzyılda oryantalist araştırmacılar öncülüğünde başlatılan tetkikler ve yapılan yayınlar, gerek Batı’da gerekse Islam coğrafyasında, Islam medeniyeti ve sanatı hakkında bazı kabullerin ve kanaatlerin yerleşmesinin vasatını oluşturmuştur. Görsel olan merkeze alındığında bu yaklaşım, Islami olanın bütünüyle tasvirsizliği, imgesizliği önerdiği iddiasındadır.

Bu kitabın hazırlanma nedeni, Islam sanatı ve görsel mirası merkezinde tartışarak, bu iddianın doğruluğu ve geçerliliği hakkında sağlıklı bir kanaate varma isteğidir. Tasvir ve genel manada estetik ile kuramsal bir ilişki kurmak felsefi bir uğraşı iken maddi kültürü ve sanat eserlerini incelemek sanat tarihinin işidir. Birbiriyle ilişkili bu iki alanı, sanatın kuram ve pratiğini, Islam görsel kültür mirası üzerinden buluşturmayı ve tartışmaya açmayı amaçlayan bu kitap, farklı disiplinlerde tasvir meselesine dair çalışmalar yapan değerli akademisyen ve araştırmacıların yazılarını bir araya getirmektedir.

Yazarın Diğer Kitapları