Türklerle Omuz Omuza Arap İlim Heyeti Darülhilafe ve Çanakkalede

Barkod : 9789752484085

Baskı Sayısı : 1.Baskı

Baskı Yılı : 2017

Sayfa Sayısı : 283

Kağıt Cinsi : 2.Hamur

En-Boy-Yükseklik : 13,00 X 22,00 X 1,50

FİYAT BİLGİLERİ

Net Fiyat : 33,00 ₺

KDV Oranı : 0,00 %

Etiket Fiyatı : 33,00 ₺

KDV li Net Fiyat : 33,00 ₺

Ürün Açıklaması

Suriye ve Filistin bölgesinin ileri gelen ilim ve edebiyat adamlarından oluşan Arap Ilim Heyeti’nin 1915 güzünde Istanbul ve Çanakkale’ye yaptıkları seyahatin notlarının derlenmesiyle ortaya çıkan bu çalışmanın diğer bir tarihî özelliği de, o dönem Anafartalar Grup Kumandanı olan Miralay Mustafa Kemal’in adının geçtiği ilk Arapça kitap olmasıdır.
Söz konusu seyahat Bahriye nâzırı ve Suriye’deki Dördüncü Ordu Kumandanı Cemal Paşa’nın girişimiyle gerçekleşmiş; Balkan Harbi ve Arnavutluk’un bağımsızlığı ile birlikte fizikî ve beşerî coğrafyasında önemli kayıplar yaşayan Osmanlı Devleti için Türklerin yanı sıra en kalabalık Müslüman nüfusu teşkil eden Arapları ve meskûn oldukları vilayetleri elde tutmak ve özellikle Ingiliz ve Fransızların bu coğrafyada çıkarmak istedikleri karışıklıklara engel olmak hayatî bir mesele haline gelmiştir.

“Devletli nazır hazretleri! Suriye ve Filistin’in en büyük âlimleri arasından seçilerek oluşturulan bu heyet, Dârülhilâfe-i Islâmiyye ve Imâmet-i Uzmâ olan payitahta Islam hilafetinin mukaddes arşına ihlas ve kulluk vazifelerini eda etmek için gelmiştir. Çanakkale’de savaş meydanlarındaki kahraman mücahitlere Suriye halkının selamını ulaştırmak, hilafet yurdunu ve dinin havzasını tarihin altın harflerle yazacağı bir şekilde müdafaa eden bu yiğitlere, gösterdikleri hârikulâdelikler için halkımızın minnettarlığını ifade etmek hedefiyle burayı ziyaret etmiştir. Işte bu ziyaret bu yüksek gayeyi gerçekleştirmenin en parlak delilidir.” Hüseyin el-Habbâl

Yazarın Diğer Kitapları