İlk Röntgen Şehidimiz İbrahim Vasıf

Marka : Nisan Kitabevi

Barkod : 9789758675302

Baskı Sayısı : 1.Baskı

Baskı Yılı : 2020

Sayfa Sayısı : 116

Kağıt Cinsi : 1.Hamur

En-Boy-Yükseklik : 13,00 X 19,00 X 1,00

FİYAT BİLGİLERİ

Net Fiyat : 27,00 ₺

KDV Oranı : 0,00 %

Etiket Fiyatı : 27,00 ₺

KDV li Net Fiyat : 27,00 ₺

Ürün Açıklaması

SUNUŞ

Dr. İbrahim Vasıf, röntgen ışınlarının özellikleri bilinmediği bir dönemde hizmet veren ilk röntgencilerimizdendir. Balkan Savaşı sırasında, “Yaralılar dururken insan kendi hakkın daki tehlikeyi düşünemiyor.” diyerek büyük bir fedakârlık örneği göstermiştir. X – ışınlarının özelliklerini ve verebileceği zararları bilmeden, herhangi bir tedbir almadan çalışmış, mesleği uğruna sakatlanmış hatta hasta ve yaralılara şifa dağıtırken bu uğurda yaşamını kaybetmiştir.

Geçmişte bu alanda korumasız araçlar ile çalışma sonucunda sakat kalanları ve hayatını kaybeden değerlerimizi anarak günümüze taşımak, bizim öncelikli görevimiz olmalıdır.

Bugün bu görevi üstlenen Sayın Prof. Dr. Başekim, başarılı bir çalışma yaparak bilim tarihimize önemli bir eser kazandırmıştır. Hayatı ve çalışmaları hakkında birçoğumuzun çok az bilgi sahibi olduğu Dr. İbrahim Vasıf hakkında uzun ve titiz çalışmaları sonucu bu kitabı yazarak Tıp Tarihimize kazandıran değerli bilim insanı Prof. Dr. C. Çınar Başekim’i candan kutluyorum.

Prof. Dr. İbrahim BAŞAĞAOĞLU