Tarihten Edebiyata Şeyh Bedrettin

Marka : Nokta Kitap

Barkod : 9786055231156

Yazar : Mehmet Çelik

Kapak Tasarımı : Deniz Karatğ

Baskı Sayısı : 1.Baskı

Baskı Yılı : 2014

Sayfa Sayısı : 183

Kağıt Cinsi : 2.Hamur

En-Boy-Yükseklik : 13,50 X 21,00 X 1,00

FİYAT BİLGİLERİ

Net Fiyat : 18,52 ₺

KDV Oranı : 0,00 %

Etiket Fiyatı : 18,52 ₺

KDV li Net Fiyat : 18,52 ₺

Ürün Açıklaması

Şeyh Bedreddin, tarihi, efsanevi ve etrafında rivayetlerin oluştuğu bir kişiliktir. Kimilerine göre Osmanlı Devleti'ni yıkmaya niyetlenmiş bir "mülhit", kimilerine göre bir halk kahramanı, kimilerine göreyse sosyal düşüncenin erken dönem öncülerinden biri olan Şeyh Bedreddin'in bu tartışmalı kimliklerinin netleşmesi için; hayatı, eserleri ve fikirleri yönüyle bir tahlile tabi tutulması gerekiyordu.
Bu çalışma, Şeyh Bedreddin biyografisi değildir. Bu çalışma, Şeyh Bedreddin'i aklama ya da suçlama çalışması da değildir. Bu çalışmanın amacı içerisinde, Şeyh Bedreddin'in fikirlerinin analizi gibi bir gayret de bulunmamaktadır.
15. yüzyılın Simavne Kadısıoğlu Şeyh Bedreddin diye anılan aykırı tasavvuf şeyhi ve din bilgini Şeyh Bedreddin'in tarihi bir kişilikten edebi bir imaja dönüşmesinin seyrinin takip edildiği bu çalışmada Şeyh Bedreddin'in hayatını, yetişme biçimini ve kişiliğini oluşturan etkenler göz ardı edilmedi. Şeyh Bedreddin'in bir fıkıh öğrencisi olarak başlayan ilmi hayatının, tasavvuf düşüncesine kapıldıktan sonra değişen seyrinin takibi çalışmada önemli bir yer tutmaktadır.

Yazarın Diğer Kitapları