Musa ve Tektanrıcılık

Marka : Oda Yayınları

Barkod : 9789753854459

Yazar : Freud

Baskı Sayısı : 4.Baskı

Baskı Yılı : 2019

Sayfa Sayısı : 200

Kağıt Cinsi : 2.Hamur

En-Boy-Yükseklik : 13,50 X 19,50 X 1,50

FİYAT BİLGİLERİ

Net Fiyat : 15,00 ₺

KDV Oranı : 0,00 %

Etiket Fiyatı : 15,00 ₺

KDV li Net Fiyat : 15,00 ₺

Ürün Açıklaması

Sigmund Freud, Yahudi kavmini özgürlüklerine kavuşturan uzun sürece liderlik yapan, onlar için kanunlar koymuş ve dinlerini inşa etmiş olan Musa’nın aslında bir “Mısırlı” olduğunu iddia eden tezini alıntılar da (özellikle J. H. Breasted ve Sellin’den) yaparak ispatlamaya çalışıyor.
Freud, her ne kadar nihai kesinlikten yoksun olsa da tarihçilerin çoğu gibi, Musa’nın efsaneler tarafından yaratılmış bir karakter değil tarihsel bir kişilik olduğunu psikanalitik analizlerle anlatıyor Musa ve Tektanrıcılık’ta.
Kitapta, nevrotik süreçler ile dinsel olaylar arasında bir benzerliğin varlığını saptadığını ve böylelikle de dinsel olayların umulmadık kökenine dikkat çekebildiğini belirten Freud, Yahudiliği diğer dinlerle, özellikle de Hıristiyanlıkla mukayese ederek “tektanrıcılığın” nasıl bir süreçten geçtikten sonra “Kenan İlleri”nde kabul gördüğünü anlatıyor.
Bu çalışmasıyla ilgili nesnel kanıtlara ulaşmanın mümkün olamadığını itiraf eden Freud, psikanalitik kavramlarla (ego, süperego, id, amnezi, latens vb) varsayımlar yapıyor ve bu kavramları tam güvenle olmasa da dinler, mitler ve kültürel alanlara uyguluyor.

Yazarın Diğer Kitapları