R İle İstatistiksel Programlama

Barkod : 9786056460890

Yazar : İlker Arslan

Baskı Sayısı : 3.Baskı

Baskı Yılı : 2020

Sayfa Sayısı : 400

Kağıt Cinsi : 1.Hamur

En-Boy-Yükseklik : 16,50 X 24,00 X 2,00

FİYAT BİLGİLERİ

Net Fiyat : 41,00 ₺

KDV Oranı : 0,00 %

Etiket Fiyatı : 41,00 ₺

KDV li Net Fiyat : 41,00 ₺

Ürün Açıklaması

R ile İstatistiksel Programlama
Veri analitiği için yeni bir yazılım platformu: R

Bilişim dünyasında uygulamalar çeşitlenip karmaşıklaştıkça, var olan ve yaygın kullanılan yazılım araçları yetersiz kalmaya başlıyor. Bu nedenle geliştirilen yeni platformların en popülerlerinden biri R programlama dili.

R programlama dili, her türlü istatistiksel ve ekonometrik çalışmaların yanı sıra veri madenciliği, büyük veri analizi, simülasyon uygulamaları, fonksiyonel ve nesneye dayalı programlama, ağ teorisi, yapay öğrenme ve yapay sinir ağları gibi çok geniş alanlarda kullanım imkânları sunmaktadır. R, bu özellikleri ile gerek akademik çevrelerde gerekse iş dünyasında veri analitiği çalışmalarında kullanılan esnek ve güçlü bir programlama dili haline geldi.

R’ın tüm dünyadaki popülaritesine ve kullanım yaygınlığına karşın ülkemizdeki kullanımı oldukça kısıtlı kalmıştır. Bunda, yazılımın kullanım dili ve menülerinde Türkçe seçeneğinin halen eklenmemiş olmasının yanı sıra, özellikle Türkçe başvuru kaynaklarının neredeyse yok denecek kadar az olmasının da etkisi var.

R ile İstatistiksel Programlama, R programlama dilinin Türkiye'de de yaygınlaşmasını, kullanılırlığının artmasını sağlamak, geleceğin programlama platformlarından birini Türkiye'deki yazılımcılara tanıtmak amacıyla hazırlandı. Konuya ilgi duyan öğrenci, akademisyen ve profesyoneller için başlangıç ve orta seviyede yararlı ve doyurucu bir başvuru kaynağı...

İlk Komutlar, Deği?kenler ve Veri Girişi Veri Setleri Veri Tipleri ve Veri Okuma Basit Vektör İşlemleri Vektör Aritmetiği Liste Oluşturmak Listeye Fonksiyon Uygulama Matris ve Diziler Matrisleri Karşılaştırma Veri Çerçevesi (data frame)
Veri Editörü Metin işlemleri Tarih ve Zaman Kategorik Değişkenler (Faktörler) ile İşlemler
dplyr Paketi ile Etkin Veri Analizi Kontrol İfadeleri Fonksiyonlar Grafik Çizimi Üç Boyutlu Grafikler Çizme
Olasılık ve İstatistik ANOVA (Analysis of Variance) Regresyon Analizi RMarkdown ile Belge Oluşturma

Yazarın Diğer Kitapları