Defansif Tıp

Barkod : 9789750261190

Baskı Sayısı : 1.Baskı

Baskı Yılı : 2020

Sayfa Sayısı : 136

Kağıt Cinsi : 1.Hamur

En-Boy-Yükseklik : 16,00 X 24,00 X 1,00

FİYAT BİLGİLERİ

Net Fiyat : 53,00 ₺

KDV Oranı : 0,00 %

Etiket Fiyatı : 53,00 ₺

KDV li Net Fiyat : 53,00 ₺

Ürün Açıklaması

Son yıllarda hekimlere karşı açılan tıbbi malpraktis davalarındaki artış bazı sonuçları da beraberinde getirmektedir. Bunlardan ilki ve belki de en önemlisi defansif tıp uygulamalarının görülmesidir. Aleyhine dava açılma korkusu yaşayan hekim, pozitif ya da negatif defansif tıp uygulamakta ya da uygulamak zorunda kalmaktadır. Elbette ki sağlık hizmetlerinin sunumunda ortaya çıkan bu uygulamalar bazı olumlu ve olumsuz sonuçlar da doğurmaktadır.
Her ne kadar hekimlerce güvenli bir liman olarak görülse de defansif tıp; hem hekim, hem hasta, hem de sağlık sistemi açısından bir takım olumsuz sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Diğer ülke uygulamalarına özellikle Amerika Birleşik Devletleri'ne bakıldığında bu uygulamaların maddi ve manevi olumsuz sonuçları bariz biçimde görülmektedir. Yapılan araştırmalar son yıllarda ülkemizde de defansif tıp uygulamalarının giderek arttığını göstermektedir. Defansif tıp uygulamalarının varlığını fark etmek ve doğabilecek ciddi olumsuz sonuçlarının önüne geçmek için atılması gereken adımlar bulunmaktadır.
Bu çalışma; ülkemizde de görülen defansif tıp uygulamalarının ve yaşanabilecek muhtemel malpraktis krizinin fark edilmesine katkı sağlamayı ummaktadır. Çalışmada; defansif tıp uygulamaları, türleri, nedenleri, etkileri, hukuki sonuçları, dünyada ve ülkemizde uygulanma oranları, hasta hekim ilişkisinin bu uygulamalardan etkileniş biçimi, tıbbi bilirkişinin ve tıbbi kayıt tutmanın defansif tıp uygulamalarının tespitindeki yeri, tıbbi standart oluşturulması, aydınlatılmış onamın defansif tıp uygulamalarını azaltmadaki etkisi konuları incelenmektedir.
Kitapta Bulunan Konu Başlıkları
• Defansif Tıp Uygulamalarının Nedenleri, Türleri, Kategorisel Etkileri, Yaygınlığı, Hukuki Sonuçları
• Defansif Tıp Uygulama Örnekleri
• Defansif Tıp Uygulamalarında Tıbbi Bilirkişinin Rolü
• Defansif Tıp Uygulamalarının Hasta–Hekim İlişkisine Etkisi
• Malpraktisten Kaçınma Yolu Olarak Defansif Tıp Uygulamaları
• Defansif Tıp Uygulamalarında Tıbbi Kayıt
Defansif Tıp Uygulamalarını Azaltma Yolu Olarak "Aydınlatılmış Onam"

Yazarın Diğer Kitapları