Hukuk Teorisi Cilt I

Barkod : 9789750254734

Baskı Sayısı : 1.Baskı

Baskı Yılı : 2019

Sayfa Sayısı : 600

Kağıt Cinsi : 1.Hamur

En-Boy-Yükseklik : 17,00 X 25,00 X 2,00

FİYAT BİLGİLERİ

Net Fiyat : 84,90 ₺

KDV Oranı : 0,00 %

Etiket Fiyatı : 84,90 ₺

KDV li Net Fiyat : 84,90 ₺

Ürün Açıklaması

Hukuk teorisinin ayrı bir temel disiplin olarak incelenmesi mukayeseli hukukta son yıllarda gerçekleştirilmektedir. Türk hukukunda ise hukuk teorisi, hukuk felsefesinin veya hukuk metodolojisinin içinde incelenmektedir. Ancak, hukuk teorisi günümüzde hukuk sosyolojisi gibi ayrı bir temel hukuk disiplini haline gelmiştir.
Hukuk teorisi, hukuk felsefesi ve hukuk sosyolojisi ile ortak alanlara sahip olsa da yine başka disiplinlerden, özellikle dilbilim, mantık ve sistembilimden beslenen kendine özgü ve bağımsız bir şekli hukuk temel disiplinidir. Temel disiplinlerin maddi yönünü ise hukuk felsefesi ve hukuk sosyoloji konu edinmektedir. Hukuk felsefesinde, hukuk soruları sorar; cevabı felsefe verir. Hukuk sosyolojisinde, hukuk soruları sorar, cevabı sosyoloji verir.
Hukuk teorisinde, hukuk soruları sorar; cevabı biçimsel hukuk ve bu kapsamda hukuk kuralları/normu içinde mantık, dilbilim ve sistembilim verir. Hukuk teorisi kitabımı, "Hukuk Bilimine Katkı Olarak" hukuk uygulayıcıları ve akademisyenlerin tartışmasına ve bilgisine saygılarımla sunarım.
Kitapta Bulunan Konu Başlıkları
• Temel Sorunların Tespiti
• Hukuk Nedir?
• Hukukun Fonksiyonları Nelerdir? Hukuk Neye Hizmet Eder?
• Hukuk Normu (Kuralı) Nedir?
• Hukuk Düzenini Oluşturan Hukuk Kurallarının Bütünlüğü ve Yeknesaklığı: Hukuk Sistemi
• Hukuk ve Dil
Hukuk Mantığı