Kamu Yönetimi Kuramlarına Giriş

Barkod : 9786052083673

Baskı Sayısı : 1.Baskı

Baskı Yılı : 2020

Sayfa Sayısı : 120

Kağıt Cinsi : 2.Hamur

En-Boy-Yükseklik : 17,00 X 24,00 X 1,00

FİYAT BİLGİLERİ

Net Fiyat : 26,00 ₺

KDV Oranı : 0,00 %

Etiket Fiyatı : 26,00 ₺

KDV li Net Fiyat : 26,00 ₺

Ürün Açıklaması

“Kamu Yönetimi Kuramlarına Giriş” başlıklı bu eser, daha önce yayımlanan “Kamu Yönetimi-Kamu Disiplinin Gelişmesinde Rol Oynayan Kuramsal Yönler Üzerine Bir Giriş” adlı kitabımızın yeniden ele alınması, metne ilavelerin yapılması ve bir bütün olarak metnin daha da güçlendirilmesi suretiyle yeniden basılan formatıdır.
Bir disiplin olmadan önce kamu yönetimi alanına giren konular, devlet, siyaset, hukuk, felsefe, toplum gibi alanlarda yazılmış eserlerde izleri sürülebilen oldukça uzak bir geçmişe sahiptir. Bu anlamda kamu yönetiminin tarihi kökenleri Eski Yunan’a, Roma’ya, Çin uygarlığına, kadim Mısır’a, Türk, İran ve Hint devletlerine, kısacası Eski Dünyanın medeniyet havzalarına kadar inmektedir. Uygarlık geliştikçe, toplumsal örgütlenmeler de gelişmiş ve bunların en üst formunu oluşturan devlete ve onun organlarına dair düşünsel, eğitsel ve uygulamalı çalışmalar buna koşut olarak daha rafine hale gelmiştir.
Kamu yönetimi disiplini, 19. yüzyıldan sonra bilimsel manada sistematik araştırmaların konusu olmuştur. Kamu yönetimi, bu dönemden sonra gelişmeye başladığı coğrafya ve kültürlerin birikimlerinden ve içinde bulunulan dönemin ekonomik, sosyal, siyasal ve hukuki yönlerinde de etkilenerek farklı yaklaşım, kuram ve ideolojilerin tesirinde kalarak ilerlemiştir.
Kamu yönetimi disiplininin temel gelişim çizgisi, 19. yüzyılın baskın ideolojisi olan liberalizmle eklemlenmiştir. Yine bu dönemde sanayi toplumu, endüstrileşme, rasyonelleşme, doğal haklar öğretisi, sınırlı devlet ve anayasacılık gibi gelişmeler ve bir bilim dalı olarak sosyolojinin geleneksel toplumdan modern topluma geçişi açıklamaya çalışan farklı kuramsal yaklaşımları, 19. ve 20. yüzyılda devletin ve kamu yönetiminin çehresini de belirlemiştir.

Yazarın Diğer Kitapları