Düşünen Makineler

Marka : Say Yayınları

Barkod : 9786050208252

Yazar : New Scientist

Baskı Sayısı : 1. Baskı

Baskı Yılı : 2021

Sayfa Sayısı : 296

Kağıt Cinsi : 2.Hamur

En-Boy-Yükseklik : 13,00 X 21,00 X 0,00

FİYAT BİLGİLERİ

Net Fiyat : 35,00 ₺

KDV Oranı : 0,00 %

Etiket Fiyatı : 35,00 ₺

KDV li Net Fiyat : 35,00 ₺

Ürün Açıklaması

Yapay zekâ ve robotlar hakkında neler biliyoruz?

1997’de IBM’in Deep Blue bilgisayarı, 1985’ten beri namağlup du¨nya şampiyonu Garry Kasparov’u satrançta yenince, yapay zekâ halkın gözu¨nde bambaşka bir göru¨ntu¨ye bu¨ru¨ndu¨. Acaba Isaac Asimov’un yıllar önce belirlediği u¨ç robot yasası tersine dönebilir miydi? Evet, bu yenilgi insanlık için bu¨yu¨k bir olaydı ama acaba Alan Turing bilgisayarların bir gu¨n insanlar gibi du¨şu¨nebileceklerini söylerken ne kastediyordu? Yapay zekâlı robotların istilasına o kadar yakın mıydık gerçekten?

Aslına bakılırsa hayır. Ama Kasparov’un yenilgisinden bu yana komplo teorilerinin ardı arkası kesilmedi: Katil robotlar ve yapay zekâ kıyameti gerçek olacak mı? Yapay zekâlı otonom silah sistemleri savaşlarda sivillerle savaşanları ayırt edebilir mi? Bir de işin insani boyutu vardı: Yapay zekâ bilinçlenebilir, hatta acı çekebilir mi?

New Scientist bu kitapta bu¨tu¨n bu soruların cevaplarını, yapay zekânın öyku¨su¨nu¨n tu¨m ayrıntılarıyla veriyor. Ünlu¨ bilim insanlarının alana katkılarından modern çağda yapay zekânın yerine, bilmeniz gereken her şey Du¨şu¨nen Makineler’de sizi bekliyor.

Yazarın Diğer Kitapları